7 גילויים שהרופא שיניים יכול לגלות במהלך טיפול

טיפולי שיניים הינם חשובים ביותר. הימנעות מביקור אצל רופא ושיננית, עלולים להביא לבעיות לא קלות המצריכות סדרה של טיפולים. במה מדובר? שיקום הפה ושיקום חניכיים פגועות. אולם בנוסף, על הרופא לזהות האם באמת אתם סובלים מבעיה בשיניים, או שמא מדובר במחלות כמו סוכרת, איידס, סרטן וזיהומים בפה.

  1. סרטן הפה

סרטן זה הוא בין השכיחים ביותר, כל שנה הוא תוקף אלפי אנשים. לכן חשוב ביותר לפנות אל רופא השיניים, ביכולתו לזהות מחלות שונות, כגון סרטן. סימנים ברורים: נגעים בפה, בלשון או בחיך. לרוב, קיימים גם גורמי סיכון, כגון: עישון סיגריות, צריכה מופרזת של אלכוהול ופפילומה. באפשרות הרופא לזהות מחלה זו.

  1. מחלת הסוכרת

גם מחלת הסוכרת, אינה מיטיבה עם מצב השיניים. היא יכולה לגרום לכך שהסובלים ממנה יחושו יובש בפה כמו גם מחניכיים מדממות. הטיפול בהם מורכב יותר, שכן מחלת הסוכרת טומנת בחובה כיבים ופצעים. בנוסף, סוכרת תורמת לבעיות חניכיים.

  1. זיהום בשיניים

זיהומים בשיניים, הרופא מזהה מיד. לעיתים, בשל הזיהום, הרופא קודם כל ירשום מרשם לאנטיביוטיקה. זיהום זה יכול גם הוא להתגלות לאחר כמה שנים, וקיימות גם סיבות אחרות לבעיה זו. אנשים להם זיהום, נוטים לסבול מכאבים לא קלים, חום וגם נפיחות. חשוב מאוד לטפל בנושא זה, זאת מכיוון שזיהום בשיניים, עלול גם להתפשט לאזורי גוף אחרים. אלה הם מקרים הדורשים עזרה ראשונה שיניים.

  1. איידס

ישנם גם סימנים למחלת האיידס. החולים במחלה נוטים לסבול מיובש בפה, הם רגישים יותר לווירוסים, גופם איננו מספיק מחוסן, הם פגיעים יותר, עלולים גם לסבול מנפיחות בבלוטות הרוק, כך בדרך כלל כאשר מדובר בילדים החולים במחלה. לעומת זאת הסימפטומים בקרב מבוגרים הם אחרים – הופעת פצעים הן בפה והן בלשון ויבלות. לא בקרב כל חולי האיידס מופיעים תסמינים אלה.

  1. תזונה לא נאותה

מדובר במגיפה של ממש, יותר ויותר אנשים סובלים מהפרעות אכילה, מה שמשפיע ישירות על בריאות השיניים. סיבה נוספת היא אכילה ירודה, כגון מחלת האנורקסיה. בחולי בולימיה, המצב הוא יותר מורכב. הם נוהגים להקיא אחר כל ארוחה, וכך נוצרת אצלם חומצה בפה ה"אוכלת" את השיניים. כמו כן, הקאות יזומות, פוגעות באמייל השן.

  1. סטרס

אם אתם חשים מתוחים ולחוצים, הגוף כמובן עלול להגיב, ועניין זה מתבטא גם בבריאות השיניים. אנשים הנמצאים תחת לחצים, נוטים יותר לחרוק שיניים, במיוחד בשעות השינה. לכן לא מעט רופאים ממליצים על סד לילה, על מנת להגן על השיניים מפני שחיקה.

  1. אוסטיאופורוזיס

זוהי בעיה די שכיחה, במיוחד בקרב נשים מבוגרות, עצמות הגוף נחלשות. באמצעות פנייה לרופא השיניים, הוא יכול להבחין בכך, מכיוון שחלים שינויים שונים בעצמות, אלה אשר תפקידן לתמוך בשיני המטופל. רופא השיניים לרוב ישלח את המטופל לבדיקה של צפיפות העצם.

hayde

 
שינוי גודל גופנים
ניגודיות