6 סיבות עיקריות לכאבי שיניים

כאבי שיניים הם אחד הדברים שגורמים לנו להרגיש אומללים, כואבים ומתוסכלים. בניסיון להבין מה מתרחש בחלל הפה שלנו וממה נובע הכאב, אנו מנסים להעלות השערות שונות – לא תמיד מצליחים, ולכן רק מתוסכלים יותר. אם כואב לכם ואתם לא יודעים מדוע – הנה 6 סיבות עיקריות לכאבי שיניים שכדאי לבדוק.

  1. התקנים אורתודנטיים

גשר או כל מערכת יישור שיניים אחרת היא מקור שכיח לחוסר נוחות דנטלית ולכאבי שיניים. בדרך כלל, כאבי השיניים יצוצו מיד לאחר טיפול שיניים הנועד להתאים את הגשר לחלל הפה. החדשות הטובות הן שהכאבים הללו חולפים בדרך כלל לאחר מספר ימים. יחד עם זאת, אם הכאב ממשיך להציק גם בחלוף הזמן, חשוב להתייעץ עם הרופא המטפל ולנסות להתאים מחדש את המערכת כך שלא תפריע לניהול חיים תקין.

  1. שיני בינה

כששיני הבינה צומחות, הן עשויות ללחוץ על השיניים האחרות שלנו – והדבר כרוך בלא מעט כאב. כדי לפתור את הבעיה ולא להחמיר אותה, מומלץ להיוועץ עם רופא השיניים ולהבין האם אכן מדובר בשיני ביני והאם כדאי לפעול בנידון. בדרך כלל יציע הרופא עקירת שיני בינה, תהליך שעשוי להיות מלווה בכאב בפני עצמו.

  1. שימוש לא נכון במברשת שיניים/חוט דנטלי

לעיתים קרובות אנו לא שמים לב שנו מפעילים לחץ רב על השיניים בעת שימוש בחוט דנטלי או במברשת שיניים חזקה מדי. לחץ כזה עשוי להוביל לנסיגת חניכיים, לחניכיים דלקתיות ומגורות וכמובן – גם לכאב. בשל כך רצוי להשתמש במברשת שיניים רכה.

  1. רגישות בשן

אם הכאב שאתם חווים קורה במהלך או מיד לאחר שאתם באים במגע עם מאכל / משקה קר/חם, ייתכן ואתם סובלים מרגישות בשן לטמפרטורה, מה שעשוי להצביע על שכבה עצבית (דנטין השן) שחוקה. כדי להגן על השיניים ולמנוע את התחושה הכואבת, מומלץ להשתמש במשחת שיניים ייעודית או להתייעץ עם רופא השיניים ולבחון דרכי טיפול.

 

  1. עששת

אחת הסיבות השכיחות ביותר לכאבי שיניים היא עששת. אותו נגע ישן ופשוט, יכול להשפיע על כל אחד מאיתנו – ולגרום לנו ללא מעט כאבי ראש (ובעיקר שיניים). יחד עם זאת, דעו כי אם אתם חשים כאבים הנובעים מעששת, כנראה שהריקבון בשן הגיע לרמה משמעותית מספיק ולשכבה הפנימית של השן. לכן, חשוב לטפל בנגע בהקדם האפשרי כדי למנוע כאב רב יותר בהמשך.

  1. מחלת חניכיים

סיבה נפוצה נוספת לכאבי שיניים היא מחלה בפה ובחניכיים. מחלת חניכיים מאופיינת בכאב עמום בפה, דימום בעת צחצוח שיניים ובמקרים חריפים יותר – אף זיהום. כדי לטפל במחלות חניכיים בשלבים מתקדמים, חייבים לנקוט צעדים כירורגיים כדי לא להחריף את התסמינים, שכן במקרים חמורים עשויה דלקת חניכיים לגרום לשיניים פגומות, ואפילו לכאלה שיש לעקור מהשורש.

hayde

 
שינוי גודל גופנים
ניגודיות