מהו פריודונטיסט?

רפואת השיניים מטפלת כמובן בשיניים, אבל גם בחניכיים, בלסתות ובעצבים באזורים אלו. פריודונטיסט הוא רופא שיניים אשר מתמקד בטיפול בחניכיים ובמגוון הבעיות הכרוכות בחלק זה של הפה. מבין כל תחומי רפואת השיניים, זהו ככל הנראה אחד התחומים הכי פחות מוכרים, אולם בריאות החניכיים חשובה לא פחות, וכדאי לדעת שתחום זה קיים ושכדאי לשים לב גם לבריאות החניכיים.

 

הכירו את זיז המכתשים

הבסיס של הפה שלנו הן עצמות הלסת, אליהן מתחברים שרירים שמניעים אותן וכמובן השיניים והחניכיים. בעצמות הלסת ישנו אזור אשר נקרא זיז המכתשים, והוא האזור אליו מתחברות השיניים בסופו של דבר. החיבור הזה נעשה באמצעות רקמה שנקראת מוך השן. הרקמה הזו עשירה בכלי דם ועצבים, והיא חיונית לבריאות השן. סביב עצמות הלסת והשיניים נמצאות החניכיים, ותפקידן לתמוך ולהגן על השיניים.

אנו נוטים לחשוב על הפה שלנו בתור איבר פשוט, אבל בפועל מדובר במערכת מורכבת עם המון חלקים. פגיעה באחד המרכיבים האלו- זיז המכתשים, מוך השן או החניכיים יכולה לגרום לכאבים, התפתחות של דלקות ואובדן שיניים. במקרים קיצוניים הפגיעה כל כך חמורה והיא דורשת הסרה של חלק מעצמות הלסת. וכאן בדיוק נכנס הפריודונטיסט, ותפקידו לאבחן ולזהות את הבעיות הללו ולטפל בהן בדרך הטובה ביותר, כדי להימנע ממצבי הקיצון.

 

לתמוך בשיניים

למעשה אפשר להגיד כי תחום מומחיותו של הפריודונטיסט הוא בכל החלקים בפה שנועדו כדי לתמוך בשיניים- העצמות, רקמות החיבור והרקמות אשר מגינות על השיניים.

ביקור אצל פריודונטיסט דומה לביקור אצל כל רופא שיניים. תחילה הרופא יעבור על התיק הרפואי וההיסטוריה הרפואית, ויקשיב לתלונות ולסימפטומים של המטופל, ויברר האם ישנם מצבים מיוחדים אשר דורשים התייחסות (למשל היריון או מחלות רקע כמו מחלות לב או סוכרת, אשר משפיעים על סוג הטיפולים שניתן לעבור). לאחר מכן הרופא יבדוק את מצב השיניים והחניכיים, ובמידת הצורך יבצע צילומי רנטגן כדי לקבל את התמונה המלאה על המצב.

אם אתם סובלים מדלקות בחניכיים, חשוב שתדעו שאתם לא לבד. בעולם המערבי אחוז גבוה מהאוכלוסייה תסבול במהלך חייה מדלקות חניכיים, ולא פעם מדובר בדלקות כרוניות. במקרים קלים הדלקת תגרום רק לכאב ואי נעימות, אבל כאמור הדלקת יכולה להידרדר ולהחמיר מאוד את מצב השיניים.

לאחר שהפריודונטיסט יגיע לאבחנה, הוא ימליץ למטופל על מהלך הטיפול הנכון עבורו.  פעמים רבות מקורה של הדלקת בהרגלי צחצוח לא נכונים, והרופא ידריך ויסביר כיצד יש לעשות זאת נכון. לעיתים יש צורך בטיפול אנטיביוטי כדי להתגבר על הדלקת, וכמובן להמשיך במעקב אצל הפריודונטיסט כדי לוודא שאכן יש שיפור.

לעיתים הטיפול מורכב וכולל פרוצדורות נוספות כמו עקירת שיניים, ואף הליכים של הרמת סינוס והשתלת שיניים במסגרת טיפול כולל של שיקום פה. בעת הצורך הפריודונטיסט יערב רופאי שיניים נוספים בעלי התמחויות ספציפיות, כדי להגיע לתוכנית טיפול מדויקת ואיכותית.

 

 

 

hayde

 
שינוי גודל גופנים
ניגודיות