מהו אורתודנטיסט?

בשפה האנגלית קל להתבלבל בין רופא שיניים לאורתודנטיסט, ואילו בעברית ההפרדה ברורה יותר. ובכל זאת רבים מאיתנו לא בטוחים מהו תחום ההתמחות של האורתודנטיסט, ומה ההבדל בינו לבין רופא שיניים "רגיל".

כל אורתודנטיסט הוא רופא שיניים, אבל לא כל רופא שיניים הוא אורתודנטיסט

רפואת השיניים היא תחום שמתמקד בטיפול בפה- לסתות, חניכיים, שיניים וגם בעצבים הנמצאים באזורים אלו. אורתודנטיסט הוא למעשה רופא שיניים שעבר התמחות נוספת וספציפית יותר המתמקדת במבנה של השיניים והלסתות, ובמיוחד ביישור של השיניים.

פעמים רבות פונים לטיפול אורתונדטי על מנת לבצע יישור שיניים, אבל התחום מקיף בעיות נוספות רבות, ביניהן בעיות בסגירת הלסת (כמו מנשך פתוח או מנשך הפוך), שיניים צפופות מדי, בעיות בבקיעת שיניים בקרב מבוגרים ועוד. הטיפול האורתודנטי יכול לעמוד בפני עצמו, או להיות כחלק מתהליך רחב יותר של שיקום הפה.

חשיבות הטיפול האורתודנטי

אנו נוטים לחשוב על שיניים עקומות בתור בעיה אסתטית בלבד אולם אין זה כך. מבנה השיניים חשוב ביותר לתפקוד התקין שלהן במהלך פעולת הלעיסה, וגם בשעת מנוחה כאשר הלסת סגורה. שיניים עקומות, מרווחות מדי או צפופות מדי פוגעות בפעולת הלעיסה וסגירת הלסת ויכולות לגרום לכאבים, ואף קושי בשמירה על היגיינת הפה ובסופו של דבר להתפתחות של דלקות. רבות מהבעיות הללו צפויות להחמיר עם השנים, ולכן חשוב לטפל בהן בהקדם.

אין להקל ראש גם בבעיה האסתטית שיכולה לפגוע מאוד בביטחון העצמי. מאחר והפה הוא אזור מרכזי בפנים והמבט שלנו תמיד נמשך אליו, אנשים שסובלים משיניים עקומות נוטים להימנע מלחייך או לדבר בפומבי, ומתרגלים להצניע את נוכחותם- ולא פעם הדבר מקשה עליהם להתקדם ולהתפתח בחייהם האישיים והמקצועיים.

מהלך הטיפול האורתודנטי

לרוב הגעה לאורתודנטיסט נעשית בעקבות הפנייה של רופא השיניים הקבוע שלכם, לאחר שהוא זיהה בעיה רלוונטית בשיניים.

בשלב הראשון, האורתודנטיסט יאבחן את המצב באמצעות הסתכלות על השיניים, בדיקה של סגירת ופתיחת הלסתות, ובמידת הצורך גם יבצע או יפנה אתכם לבצע צילומי רנטגן. יש חשיבות גם לתיאור שלכם את הבעיה וכיצד היא מפריעה לכם בחיי היום יום. לאחר אבחון מדוקדק האורתודנטיסט יחליט על מהלך הטיפול המתאים עבורכם.

הטיפול המפורסם ביותר שמבצע האורתודנטיסט הוא הרכבת גשר המיועד ליישור השיניים. לרוב זו התייחסות כוללת לסוגים שונים של טיפולים, כתלות במצב השיניים ובחומרת הבעיה. שיטות ליישור שיניים השתכללו מאוד לאורך השנים, תוך שימת דגש גם על הפן האסתטי. בעוד נפוץ לראות נערים ונערות עם גשר בשיניים, הדבר אינו מקובל כל כך בקרב מבוגרים. לכן פותחו שיטות הכוללות קשתות שקופות שכמעט ואינן נראות לעין.

ישנם מקרים בהם האורתודנטיסט ישלב בטיפול גם כירורג פה ולסת, למשל במקרים בהם יש צורך בעקירה או השתלת שיניים.

לסיכום, הטיפול האורתודנטי חשוב הן מהפן האסתטי והן מהפן הרפואי. לא פעם יש צורך בסדרה של טיפולים, ולכן חשוב לפנות לאורתודנטיסט מוסמך ומקצועי, בעל ניסיון רב בתחום.

 

 

 

 

hayde

 
שינוי גודל גופנים
ניגודיות